Aloes ma dobroczynne właściwości kosmetyczne, dlatego znalazł szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Może występować w czystej postaci i w formie ekstraktu. Poznaj właściwości i zastosowanie aloesu.
Ekstrakt z aloesu – właściwości kosmetyczne
Aloes i ekstrakt z aloesu mają na celu nawilżenie, łagodzenie podrażnień, rozjaśnianie przebarwień naskórka i zwalczanie świądu. Ponadto działają antygrzybiczo i antybakteryjnie. Dobroczynne właściwości aloes zawdzięcza swojemu składowi, to znaczy witaminom A, B, C i E, kwasom organicznym oraz solom mineralnym, głównie potasowi, wapniowi, fosforowi, magnezowi, miedzi i siarce.
Niestety, nawet aloes nie jest doskonały, ponieważ może uczulać. Z tego powodu zanim użyjesz go po raz pierwszy, warto przeprowadzić domową próbę uczuleniową, na przykład na nadgarstku. Jeżeli w ciągu doby nie wystąpi reakcja alergiczna, aloes można zastosować na większe partie skóry.
Aloes – zastosowanie kosmetyczne
Aloes sprawdzi się w przypadku łupieżu i rozdwajających się końcówek. Ponadto przyspiesza wzrost włosów, ułatwia rozczesywanie i – jako humektant – zapewnia im prawidłowe nawilżenie. Ekstrakt z aloesu znalazł zastosowanie w kosmetykach o właściwościach ujędrniających przeznaczonych do cery dojrzałej, ponieważ syntetyzuje kolagen, ujędrnia, nawilża i pobudza produkcję kwasu hialuronowego. Jest popularnym składnikiem pomadek ochronnych do ust, kosmetyków regenerujących delikatną skórę warg przy stanach zapalnych i preparatów do opalania. Co więcej, ekstrakt z aloesu dodaje się do balsamów nawilżających, zwłaszcza dedykowanych skórze bardzo suchej, wrażliwej i dotkniętej atopowym zapaleniem skóry.
Aloes w kosmetykach – przeciwwskazania
Aloesu nie powinny stosować dzieci i nastolatki poniżej 12. roku życia oraz kobiety w ciąży. Zarówno on sam, jak i ekstrakt z aloesu zawiera antrazwiązki, które powodują przekrwienie narządów wewnętrznych. Z tego powodu ciężarne, które zastosują aloes, będą musiały liczyć się z ryzykiem krwawienia, a nawet poronienia.
Dodaj komentarz