Upał aż drgają nagrzane cząstki powietrza, słońce praży a skóra jest spragniona wody i dawki orzeźwienia. Nie wiesz, czym ją ukoić? Podpowiadamy: sięgnij po hydrolaty. To coś więcej niż tonik, to esencja wprost od natury, w 100% naturalna, bezpieczna, o koncentracji silnie odżywczych składników, niezastąpionych w pielęgnacji. Hydrolaty to doskonałe ukojenie dla skóry. Przekonaj się, jak działają i co potrafią roślinne wody do pielęgnacji ciała i twarzy.
Czym są hydrolaty roślinne?
Hydrolat to po prostu woda kwiatowa, która powstaje w procesie destylacji świeżych części roślin parą wodną. Jest ona właściwie produktem “ubocznym”, uzyskiwanym podczas wytwarzania olejku eterycznego.
Nie oznacza to jednak, że jest to produkt gorszy; okazało się, że hydrolat jest produktem o zupełnie innych właściwościach niż olejek eteryczny i ma oczywiście całkiem inne zastosowanie. W składzie hydrolatu odnajdziesz cenne dla skóry substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe ilości olejku eterycznego.
Każdy hydrolat może być stosowany bezpośrednio na skórę.
Właściwości kosmetyczne hydrolatów roślinnych to pochodna właściwości roślin, z których są pozyskane – to właśnie dlatego ich działanie kosmetyczne jest tak silne i doskonałe. Stosuje się je jako naturalny zamiennik toniku do twarzy, odświeżające mgiełki do ciała, wcierki do włosów i składniki kosmetyków, np. wodne fazy dla masek z glinki lub domowych masek w płachcie, a także jako odżywki do włosów lub ich składnik.
Kosmetyczne właściwości hydrolatów
- nawilżają skórę;
- regenerują, naprawiają;
- działają przeciwzapalnie;
- łagodzą podrażnienia;
- zmniejszają zaczerwienie;
- tonizują skórę, odświeżają;
- łagodzą podrażnienia;
- koją skórę po opalaniu;
- działają antybakteryjnie;
- regulują sebum;
- zmniejszają opuchliznę;
- łagodzącą skórę po ukąszeniach owadów;
- zmiękczają skórę;
- nawilżają włosy;
- wzmacniają cebulki włosów;
- mają właściwości ściągające;
- zwalczają łupież;
- ujednolicają kolor włosów i skóry.
Jak stosować hydrolaty?
- Jako tonik do twarzy – to najpopularniejsza metoda i główne przeznaczenie hydrolatu. Sprawdza się w pielęgnacji wszystkich rodzajów cery i przywraca skórze odpowiednie pH a takze przygotowuje ją do dalszej pielęgnacji.
- Jako odświeżająca mgiełka do twarzy, ciała i włosów – ten sposób jest idealny latem, gdy nasza skóra wymaga nawilżenia i odświeżenia. Hydrolat ma naturalny skład, więc nie podrażni skóry ani nie powoduje podrażnień, za to świetnie ochłodzi ciało.
- Jako podkład pod olejowe serum – hydrolat jest dobrym wsparciem dla oleju roślinnego, który nie ma bezpośrednich właściwości nawilżających. Ułatwia on też rozprowadzanie oleju po skórze i sprawia, że lepiej i szybciej się on wchłania. Hydrolat jako podkład pod olej można też stosować też podczas olejowania włosów.
- Jako faza wodna w kosmetykach – hydrolatem możesz zastąpić wodę w maseczkach z glinki, dodać go do samodzielnie przygotowanej odżywki w sprayu do włosów , a także przygotować na jego bazie dwufazowy płyn do demakijażu.
- Jako maseczka tonikowa – wystarczy, że hydrolatem papier ryżowy lub specjalną, czystą płachtę do maseczek (do kupienia w większości drogerii). W ten sposób wykonasz najprostszą, ultra-szybką i bardzo skuteczną w działaniu maseczkę do twarzy. Możesz uzupełnić jej skład o wybrane serum lub olejek kosmetyczny.
- Jako wcierka do skóry głowy – pielegnacja skalpu i cebulek włosowych to gwarancja mocnych, pięknych włosów. Wybierz odpowiedni hydrolat i wcieraj go w skórę nawet 3 razy w tygodniu. Niektóre hydrolaty pomagają walczyć z łupieżem i wypadającymi włosami, inne pobudzają je do wzrostu.
Najlepsze hydrolaty na lato
Hydrolat cytrynowy
Ma działanie łagodzące, przeciwzapalne i odświeżające. Wyrównuje koloryt skóry, opóźnia procesy starzenia, neutralizuje działanie wolnych rodników. Sprawdza się w pielęgnacji cery naczynkowej, trądzikowej, mieszanej i tłustej. Ma bardzo przyjemny, świeży i pobudzający zapach.Latem hydrolat z cytryny warto wykorzystać do pielęgnacji włosów. Dodany do szamponu wygładzi włosy i spotęguje ich blask. Stosowany jako mgiełka będzie spowalniał przetłuszczanie włosów i odświeży fryzurę.
Hydrolat z mięty pieprzowej
Hydrolat miętowy doskonale sprawdzi się jako orzeźwiająca mgiełka do ciała w upalne dni, po wysiłku fizycznym (jest doskonały na fitness). Działa też doskonale jako preparat do odświeżenia jamy ustnej. Dobry kosmetyk na podróż – ma działanie odświeżające, delikatnie chłodzi, a jego zapach pobudza i dodaje energii.
Hydrolat z mięty pieprzowej wykazuje działanie oczyszczające, reguluje poziom sebum, działa antybakteryjnie. Sprawdza się w pielęgnacji zanieczyszczonej, tłustej i mieszanej cery, spowalnia przetłuszczanie włosów i pobudza mieszki włosowe.
Hydrolat malinowy
Odświeża i oczyszcza skórę, działa przeciwzmarszczkowo, łagodzi podrażnienia i nawilża. Ma bardzo przyjemny zapach, świetnie sprawdza się w pielęgnacji wszystkich rodzajów skóry. Latem neutralizuje działanie wolnych rodników, łagodzi podrażnienia po opalaniu, nawilża, zmiękcza i wygładza skórę. Działa przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, koi skórę i łagodzi podrażnienia wszelkiego rodzaju. Sprawia, że skóra szybko odzyskuje równowagę, jest świeża, promienna i gładka.
Hydrolat z rumianku
Bardzo delikatny, ale jednocześnie skuteczny hydrolat z rumianku, to doskonały kosmetyk na lato, który nadaje się do każdego rodzaju cery, w każdym wieku (w tym również dla dzieci). Działa łagodząco i kojąco. Świetnie sprawdza się po opalaniu – koi podrażnioną i zaczerwienioną skórę, łagodzi swędzenie, pieczenie i ból. Dba o jasne włosy, podbija złote refleksy fryzury. Wykazuje też działanie antyseptyczne, odświeżające i nawilżające. Idealny w pielęgnacji i ochładzaniu całego ciała.
Hydrolat oczarowy
Hydrolat z oczaru wirginijskiego ma silne działanie antyoksydacyjne – pokocha go każda dojrzała cera, ale ten hydrolat świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji skóry wrażliwej, podrażnionej, naczynkowej, tłustej, trądzikowej, zaczerwienionej i suchej. Działa odświeżająco i ochronnie, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, uspokaja i wycisza skórę, wzmacnia naczynka krwionośne. Pomaga utrzymać równowagę poziomu sebum i zwęża pory. Ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.
Hydrolat waniliowy
Wspaniale nawilża, łagodzi podrażnienia i działa anti-aging. Ma on ponadto nieziemski zapach, którego nie polubią…komary. Do stosowania na skórę i włosy.
Ma on działanie nawilżające, antyoksydacyjne, łagodzące i przeciwzapalne. Wanilia jest źródłem odmładzających polifenoli, ma właściwości pielęgnacyjne, ale również terapeutyczne: relaksuje i poprawia samopoczucie. Hydrolat pomaga przywrócić jej nawodnienie, hamuje procesy starzenia, poprawia elastyczność skóry, łagodzi stany zapalne. Nadaje się do stosowania na skórę głowy – zwalczy objawy łupieżu, a także doskonale nawilżyć włosy i otuli je pachnącą, delikatną mgiełką. Dodatkowo stymuluje cebulki, zatem przyspiesza porost włosów.
Dodaj komentarz