Jak dbać o farbowane włosy? Kilka rad włosomaniaczki

Włosy rozjaśniane lub farbowane potrzebują szczególnej uwagi – coś o tym wiem, bo farbuję moje włosy regularnie od kilku lat, zmieniając często barwy, odcienie i marki produktów do koloryzacji. Gdyby nie regularna pielęgnacja odpowiednimi produktami, to pewnie mogłabym już dawno pożegnać się z naturalnymi włosami, a zastąpiłaby je peruka. 🙂

Jak przywrócić naturalne pH włosom?

Uważasz, że położenie na włosy koloru przy użyciu mocno reklamowanej farby, w której składzie (podobno) ma znajdować się mnóstwo olejów i składników odżywczych, wystarczy? Jesteś w błędzie. Jak dobry produkt koloryzujący byśmy nie wybrały, on zawsze naruszy naturalne pH naszych włosów, dlatego warto przywrócić naturalny poziom kwasowości skórze głowy. Jakie są moje sposoby?

Zakwaszanie po farbowaniu można wykonać na kilka sposobów – przy użyciu dołączonej do farby odżywki (którą często wyrzucamy), stosując dodatkowe płukanki do włosów farbowanych lub wykonując płukankę do włosów DIY. Ja polecam płukankę z octu, hibiskusa oraz soku z cytrusów np. ze zwykłej cytryny. Płukankę do włosów farbowanych możemy wykonać raz, zaraz po farbowaniu, ale polecam stosować ten zabieg także między koloryzacjami (w moim przypadku jest to mniej więcej raz w tygodniu).

Jak pielęgnować farbowane włosy?

O ile nie ma znaczenia, jak często myjemy włosy (ja robię to co trzy dni, bo mam średnio przetłuszczające się włosy), o tyle duże znaczenie mają produkty, których używamy. Pielęgnacja włosów farbowanych to czynność wymagająca użycia kosmetyków delikatnych, bez zawartości mocnych detergentów, najlepiej z wyciągiem z rumianku w składzie. Polecam stosowanie szamponów do włosów dla dzieci, które bazują na naturalnych, delikatnych składnikach. Sama korzystam tylko z takich, bo oczekuję od szamponu wyłącznie właściwości myjących. Odżywienie to rola innych kosmetyków.

Warto postawić też na metodę OMO, czyli w dosłownym tłumaczeniu odżywianie-mycie-odżywianie. Dlaczego? OMO to metoda pielęgnacji włosów, która przywędrowała do nas z Zachodu. Nacisk w niej kładzie się na odpowiednie zabezpieczenie włosów przed wypłukiwaniem koloru, a więc przed umyciem włosów używamy odżywki (najlepiej z zawartością silikonów tworzących film ochronny), następnie myjemy je delikatny szamponem i na koniec ponownie odżywiamy przy użyciu dobrej jakości odżywki lub maski do włosów farbowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *