Z pewnością każdy słyszał o promieniowaniu ultrafioletowym, czyli UVA, UVA i UVC (to ostatnie nie ma wpływu na skórę). Okazuje się, że skórze szkodzi także promieniowanie podczerwone (IR) oraz fioletowo-niebieskie (HEV). Jak działają filtry IR i HEV?
Jak działają filtry IR?
Promieniowanie podczerwone (IR) jest emitowane przez Słońce. Podwyższa temperaturę skóry do około 40 stopni Celsjusza i wyższej. Komórki naszej skóry, które są przyzwyczajone do pracy w niższej temperaturze, nie lubią takiego ciepła. Gdy podczerwień pada na naszą skórę, ogrzewa cząsteczki wody w jej najgłębszych warstwach, co nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Promieniowanie IR-A przenika aż do tkanki podskórnej, a w konsekwencji przyspiesza procesy starzenia i podwyższa ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Z kolei promieniowanie IR-B i IR-C jest absorbowane głównie w naskórku i powoduje jego rozgrzanie.
Pod wpływem promieniowania podczerwonego rozpada się kolagen, czyli białko nadające skórze elastyczność. Ponadto promieniowanie IR generuje wolne rodniki, które niszczą i postarzają skórę. Promieniowanie podczerwone ma najbardziej szkodliwy wpływ na skórę naczynkową i wrażliwą, w przypadku których sama ochrona przed promieniowaniem UV okaże się niewystarczająca. Zwłaszcza że rozgrzana skóra ma tendencję do rozszerzania naczynek krwionośnych i rozwoju lub pogłębienia trądziku różowatego.
Jak działają filtry HEV?
Promieniowanie niebiesko-fioletowe (HEV) jest emitowane przez nowoczesne źródła światła i ekrany (komputerów, laptopów, tabletów, smartfonów itp.). Jednocześnie jest to naturalny składnik promieniowania słonecznego. Ma szkodliwy wpływ na zdrowie, ponieważ podwyższa ryzyko powstania zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), które w konsekwencji może spowodować utratę wzroku.
Filtry HEV coraz częściej stosuje się w okularach. Ponadto – podobnie jak filtry IR – dodaje się je do kosmetyków w celu zapewnienia skórze lepszej ochrony przed chorobami i przedwczesnym starzeniem.
Dodaj komentarz