Przewodnik po surowcach kosmetycznych

Coraz więcej kobiet chce świadomie pielęgnować skórę. Wiedza na ten temat jest znacznie bardziej pożądana niż kiedyś i dużo bardziej popularna. Produkty niezawierające szkodliwych substancji na pewno pomogą nam w zdrowy sposób poprawić kondycję skóry, włosów czy paznokci. 

Kosmetyki jednoskładnikowe

To surowce do bezpośredniego zastosowania. Jest to najprostszy rodzaj kosmetyków. Dobrym przykładem są naturalne oleje i masła roślinne. Ich skład jest wyjątkowo prosty do analizy, ponieważ mogą opierać się na jednym oleju lub maśle, ewentualnie być mieszanką różnych. Kobiety coraz częściej szukają naturalnych produktów z prostym składem.

Oleje i masła roślinne

To bardzo popularne i wartościowe surowce, które od dawna stosowane są w kosmetyce. W większości przypadków oleje roślinne to ciekłe tłuszcze otrzymywane z nasion, kiełków, owoców i innych części roślin. Oleje twarde stanowią wyjątek, np. olej kokosowy czy palmowy w temperaturze pokojowej mają postać stałej masy tłuszczowej. Masła roślinne to oleje i tłuszcze, które z natury mają twardą, stałą postać.

Dlaczego oleje i masła to cenne surowce kosmetyczne?

Zawarte w nich kwasy tłuszczowe znacznie zmiękczają i uelastyczniają skórę. Dostarczają budulca potrzebnego do prawidłowej struktury lipidowej naskórka, a w ten sposób chronią skórę przed utratą wody, dzięki czemu przyczyniają się do jej prawidłowego nawilżenia. To może wydawać się dziwne, bo olejów raczej nie kojarzymy z nawilżeniem, a jednak! Ponadto regulują pracę gruczołów łojowych, a każdy olej ma składniki aktywne o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym lub przeciwzmarszczkowym.

Występują więc oleje:

  • bogate w witaminy i antyoksydanty, zwalczają wodne rodniki i wspomagają ochronę przeciwsłoneczną;
  • bogate w składniki przeciwzapalne, jak kwasy tłuszczowe;
  • bogate w składniki antybakteryjne i odkażające, które pomagają w walce z wypryskami i trądzikiem;
  • bogate w kwas oleinowy, który zwiększa wchłanianie składników aktywnych w skórę.

Produkty oleiste a cera tłusta

Wiele olejów korzystnie wpływa na cerę tłustą, więc wbrew powszechnym opiniom NIE należy się ich bać. Działa regulująco na gruczoły łojowe i reguluje nadmiar sebum. Takie właściwości wykazują oleje z kwasem omega-6, który jest składnikiem łoju. To w efekcie odblokowuje pory i redukuje zaskórniki.

Jak stosować oleje i masła roślinne?

Nie ma jednej, określonej reguły co do sposobów stosowania olejów i maseł. Jest wiele możliwości. Poznaj kilka z nich.

Stosowanie olejów i maseł solo

Jeżeli wybierzemy tę możliwość, najlepiej aplikować olej lub masło na wilgotną skórę, wówczas lepiej się wchłoną i dają mniej tłuste wykończenie. Nie jest to jednak konieczność, więc możesz stosować go też na suchą skórę.

Jako dwufazowy nawilżacz

To odpowiednik kremu, który powstaje w wyniku zmieszania kilku kropel oleju z kilkoma kroplami żelu hialuronowego.

Jako dodatki do kremów i balsamów

Kilka kropli i oleju można przed aplikacją wymieszać z wybranym produktem.

Mieszanie olejów

Wszystkie oleje możesz bez problemu mieszać ze sobą w dowolnych proporcjach. Wybierz te, które cię interesują, dolej każdego po trochu i mieszanka gotowa.

Kwas hialuronowy

To następny surowiec, który może być stosowany bezpośrednio na skórę, jak i dodawany do kosmetyków jako jeden ze składników. Najprostszym kosmetykiem, który zawiera kwas hialuronowy, jest żel hialuronowy, którego skład to: kwas hialuronowy, woda i konserwant.

Dlaczego kwas hialuronowy jest potrzebny skórze?

Kwas hialuronowy to składnik, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Łączy się z kolagenem i elastyną, tworząc system podporowy skóry. Przede wszystkim nawilża skórę od wewnątrz. Wraz z wiekiem maleje jego ilość, przez co obniża się jędrność skóry i jej nawilżenie. Dlatego tak ważne jest stosowanie żelu hialuronowego.

Kwasy hialuronowe nawadniają skórę, dzięki czemu staje się jędrna i gładka. Zmniejszają rogowacenie i szorstkość, działają przeciwzmarszczkowo oraz wygładzają już istniejące zmarszczki. Pełnią rolę antyoksydantów, dzięki którym skóra jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Działają regenerująco oraz zwiększają przyswajanie składników aktywnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *