Jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy? Sposoby na wypadanie włosów

Włosy i skóra głowy wymagają regularnego oczyszczania co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Jednocześnie nie należy tego robić zbyt często, ponieważ to pobudza pracę gruczołów łojowych i sprzyja przetłuszczaniu włosów. Wobec tego jak prawidłowo pielęgnować skórę głowy? Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jakie są sposoby na wypadanie włosów, warto zastanowić się, dlaczego włosy wypadają.  

Dlaczego włosy wypadają?

Przeciętnie człowiek ma na głowie około 100 000 włosów. Co ciekawe, ta ilość zależy od ich koloru. Osoby o rudym odcieniu włosów mają ich mniej więcej 85 000, bruneci ‒ około 100 000, a blondyni ‒ w przybliżeniu 140 000. Codziennie, w wyniku naturalnych procesów fizjologicznych, tracimy około 100 włosów, czyli stosunkowo niewiele. Są to włosy, które znajdują się w fazie telogenowej, co oznacza, że ich wzrost już się zakończył. Okres, w którym włos pozostaje w stanie spoczynku, trwa do 2 miesięcy. Po tym czasie rozpoczyna się produkcja nowych włosów. Około 10-15% włosów, które mamy na głowie, znajduje się właśnie w tej fazie. Po jej zakończeniu dochodzi do zatrzymania cyklu życia włosów. Innymi słowy, stare wypadają, a na ich miejsce pojawiają się nowe.

Jeżeli dziennie tracimy więcej niż 100 włosów, można zacząć się martwić, ponieważ taka ilość wykracza poza naturalne procesy fizjologiczne. Jeśli dodatkowo dochodzi do widocznego przerzedzania się włosów lub do ich całkowitej utraty, mamy do czynienia z łysieniem.

Łysienie może być konsekwencją procesów infekcyjnych i zapalnych oraz uszkodzeń fizycznych. Do tych ostatnich przyczyniają się zwłaszcza zbyt mocno związane fryzury, na przykład kucyk.

Sposoby na wypadanie włosów

Aby zapobiec nieodwracalnym procesom wypadania włosów i łysienia, należy wzmocnić cebulkę włosa, a co za tym idzie ‒ dostarczyć jej odpowiednią porcję składników odżywczych. Co mamy do wyboru? Szampony przeznaczone do włosów osłabionych i wypadających oraz intensywne preparaty wzmacniające włosy. Te pierwsze są odpowiednio zbilansowane: zawierają zarówno składniki odżywcze wzmacniające cebulki włosów, jak i delikatne detergenty, które usuwają nadmiar sebum, a przy tym nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry głowy. Intensywne preparaty wzmacniające włosy też są skuteczne, ale tylko dopóki je stosujemy. Po odstawieniu tych kosmetyków efekty ich działania słabną. Z tego powodu należy używać ich stale.

Jak często myć włosy?

Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Jeżeli się przetłuszczają, można to robić codziennie, ale jeśli nie ma ku temu przesłanek, wystarczy co kilka dni. Do codziennego oczyszczania włosów należy używać łagodnych szamponów pozbawionych silnych detergentów, takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate). Te intensywnie oczyszczające i pianotwórcze substancje nazywane sulfatami mają właściwości uczulające i draż­niące, które przy codziennym stosowaniu mogą wysuszać skórę oraz wywoływać świąd, łupież i rumień. Skóra głowy wysuszona sulfatami zaczyna produkować więcej łoju, aby zapobiec podrażnieniu.

Żeby uniknąć takich problemów, warto wybierać łagodne szampony bez dodatku silnych detergentów, na przykład przeznaczone dla dzieci i alergików. Substancje delikatniejsze od SLS i SLES, które wykazują podobne do nich właściwości, to na przykład ALS (Ammonium Lauryl Sulfate) i SCS (Sodium Cocoyl Sarcosinate).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *