Jak zrobić demakijaż twarzy i oczu? Przepisy na domowe kosmetyki oczyszczające

Niestaranny demakijaż lub jego brak jest przyczyną podrażnień cery oraz zaczerwienionych i opuchniętych oczu o poranku. Ponadto niewłaściwie oczyszczona skóra stanowi barierę dla substancji odżywczych zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych. Właśnie z tego powodu demakijaż twarzy i oczu to podstawa pielęgnacji. Jak je zrobić? Zanim przedstawimy przepisy na domowe kosmetyki oczyszczające, wyjaśnimy, jakie działanie ma tonik i jaki wybrać oraz czy demakijaż wodą i mydłem jest bezpieczny dla skóry.

Jak zrobić demakijaż twarzy?

Do oczyszczania skóry najlepiej stosować kosmetyki do demakijażu, czyli mleczko, piankę lub żel. Przy wyborze preparatu należy kierować się rodzajem skóry.

  • Mleczko do demakijażu
    Ten preparat oczyszczający zawiera najwięcej składników nawilżających i najskuteczniej natłuszcza. Z tego powodu należy z niego zrezygnować w przypadku tłustej cery. Mleczko nakładamy płatkiem kosmetycznym, którym delikatnie przecieramy twarz. Wymieniamy waciki, aż kolejny będzie czysty.
  • Pianka i żel do demakijażu
    Oba kosmetyki możemy stosować na dwa sposoby: albo jak mleczko do demakijażu, albo jak preparat do mycia twarzy, który najpierw wmasowujemy w skórę, a następnie spłukujemy wodą. Jeżeli wybieramy drugą ewentualność, zaczynamy od zwilżenia wodą skóry twarzy i szyi. Dopiero potem nakładamy trochę preparatu na dłonie, rozsmarowujemy go na twarzy i masujemy ją delikatnie, dopóki nie powstanie piana. Na zakończenie dokładnie spłukujemy preparat. Warto pamiętać, żeby do mycia twarzy używać letniej wody, ponieważ gorąca rozpuszcza i zmywa warstwę ochronną naskórka.

Jakie działanie ma tonik?

Mimo że kosmetyki do demakijażu zawierają składniki pielęgnacyjne, po ich zastosowaniu warto przetrzeć twarz tonikiem, który przywróci skórze prawidłowe pH (czyli 5,5). Właściwy odczyn skóry chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Z kolei sam tonik neutralizuje uczucie ściągnięcia skóry, zwłaszcza jeżeli jest aplikowany bezpośrednio po umyciu twarzy wodą, i przyjemnie odświeża naskórek.

Jaki tonik wybrać?

Przy wyborze toniku należy kierować się rodzajem skóry.

  • Skóra wrażliwa i alergiczna
    W tym przypadku sprawdzi się tonik hipoalergiczny, ponieważ zawiera bioflawonoidy, które działają przeciwzapalnie i łagodząco.
  • Skóra tłusta
    Tonik do niej przeznaczony zawiera pudry, które przynajmniej na kilka godzin pozwolą cieszyć się matową cerą. Niektóre z nich mogą być wzbogacone o dodatek kory wierzby, ponieważ ta rozjaśnia twarz i skutecznie ściąga pory. Tonik do cery tłustej nie powinien zawierać alkoholu.
  • Skóra sucha
    Dedykowany jej tonik powinien być wolny od alkoholu.

Jak zrobić demakijaż oczu?

Aby zmyć makijaż z oczu, powinnyśmy zastosować kosmetyk do tego przeznaczony: klasyczny lub dwufazowy. Ten drugi sprosta nawet makijażowi wodoodpornemu. Dwufazowy płyn do demakijażu zawiera olejki, które rozpuszczają kosmetyki, i składniki wodne, które łagodzą podrażnienia. Przed użyciem należy nim wstrząsnąć, aby oba płyny wymieszały się.

Skóra na powiekach i wokół oczu jest bardzo cienka, dlatego należy obchodzić się z nią bardzo delikatnie. Co to znaczy? Przede wszystkim nie wolno trzeć powiek; zamiast tego przykładamy do nich wacik nasączony wybranym preparatem do demakijaż oczu i czekamy kilkanaście sekund, aż kolorowe kosmetyki rozpuszczą się. Następnie delikatnie przesuwamy wacik od wewnętrznego kącika oka do skroni. Powtarzamy tę czynność, dopóki kolejny płatek nie będzie czysty.

Tusz do rzęs zmywamy pionowymi ruchami, a pod dolne rzęsy podkładamy chusteczki – dzięki temu kosmetyk nie rozmaże się na dolnej powiece. Natomiast ruchami poziomymi usuwamy pozostałości po eyelinerze i cieniach.

Czy demakijaż wodą i mydłem jest bezpieczny dla skóry?

W przypadku młodej, zdrowej skóry można myć twarz samą wodą. Niestety, klasyczne mydło toaletowe wysusza cerę i zostawia na niej zasadowy osad (pH powyżej 8). Ponadto niszczy warstwę ochronną skóry i przyspiesza proces powstawania zmarszczek. W dodatku mydło ułatwia wnikanie w skórę alergenów i innych podrażniających czynników zewnętrznych. Z tego powodu należy je zastąpić kostką myjącą, czyli syndetem. Syndet zawiera poniżej 10 procent mydła i ponad 90 procent syntetycznych detergentów myjących.

Przepisy na domowe kosmetyki oczyszczające

  • Maseczka z drożdży: kruszymy 5 dag świeżych drożdży i rozcieramy z łyżeczką płynnego miodu i ilością wody, która wystarczy do uzyskania pasty. Całość nakładamy na twarz na 10 minut i zmywamy letnią wodą. Maseczka łagodzi podrażnienia, oczyszcza i usuwa sebum.
  • Maseczka z ogórka: obieramy świeżego ogórka, kroimy na cienkie plasterki oraz kładziemy na twarz i szyję. Aby nie zsuwały się i nie wysychały, przykrywamy je wilgotną gazą. Pozostawiamy je na twarzy na 20 minut. Maseczka ściąga pory i odświeża.
  • Maseczka z dyni: mieszamy 1/2 szklanki zmiksowanej dyni z taką samą ilością jogurtu naturalnego i odstawiamy mieszankę na 2 godziny. Gotowe mleczko wcieramy w twarz rano i wieczorem, po czym spłukujemy je wodą. Maseczka skutecznie oczyszcza twarz.
  • Parówka z rozmarynu: zaparzamy 5 łyżek suszonego ziela rozmarynu. Pochylamy się nad parówką z głową przykrytą ręcznikiem na 5 minut. Po upływie tego czasu spryskujemy skórę wodą mineralną. Parówka otwiera pory i oczyszcza skórę.
  • Bzowe mleczko do demakijażu: mieszamy 2 łyżki herbaty z czarnego bzu z taką samą ilością mleka. Zwilżamy waciki i przemywamy nimi twarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *