Nie wszystkie kobiety mają piękne, pełne usta. Niektóre godzą się z tą niedoskonałością, inne nie mogą jej zaakceptować. Druga grupa pań może zdecydować się na zastrzyki z tłuszczu, artecolu lub aquamidu w usta, implanty ust z goreteksu oraz zabiegi chirurgiczne ust. Na czym polegają wszystkie te metody i którą z nich wybrać? Przedstawiamy wady i zalety.
Zastrzyki z tłuszczu w usta
Zastrzyki z tłuszczu w usta umożliwiają powiększenie ust w najbardziej naturalny sposób. Polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z brzucha lub innej części ciała i wstrzyknięciu jej w usta. Pobrana tkanka musi się składać z żywych komórek, które mają szansę przetrwać w nowym środowisku. Chirurg plastyk wkłuwa specjalną giętką igłę i wstrzykuje w usta odpowiednie dawki tłuszczu. Zastrzyki z tłuszczu są wykonywane w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.
Z reguły nie ma powikłań po zabiegu, ponieważ implantem jest tkanka własna pacjentki. Z czasem tłuszcz ulega wchłonięciu, dlatego efekt zabiegu utrzymuje się przez jedynie 6-12 miesięcy. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć; po dwu-, trzykrotnym dostrzyknięciu efekt powiększenia ust utrzymuje się nawet przez kilka lat.
Przez kilka dni usta są obrzęknięte, a w miejscach ukłucia igłą mogą być zasinione. Ponieważ tkanka tłuszczowa nigdy nie wchłonie się całkowicie, usta pozostaną nieco większe niż pierwotnie, nawet jeżeli nie zdecydujemy się na ich uzupełnienie.
Implanty ust z goreteksu
Aby uzyskać trwałe powiększenie ust, można wykorzystać goreteks (lub aloderm, czyli ludzką skórę wypreparowaną w taki sposób, aby nie została odrzucona przez biorcę). Goreteks jest tworzywem sztucznym dobrze tolerowanym przez tkanki, a implant goreteksowy to gruba nić z wtopioną igłą lub niewielkie płatki materiału, które można ciąć w dowolny sposób. Nić wciąga się pod skórę, podobnie jak szablon ust wycięty z płatków. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym (dożylnym) lub miejscowym.
Implanty ust z goreteksu dają trwałe efekty, a ponieważ materiał jest świetnie przyswajany przez organizm, ryzyko powikłań prawie nie istnieje. Na życzenie, na przykład w przypadku niezadowolenia pacjentki, lekarz może usunąć goreteks.
Przez tydzień po zabiegu usta są opuchnięte. Początkowo czujemy ciało obce, ale szybko przyzwyczajamy się do niego. Istnieje ryzyko przesunięcia nitki lub płatka, na przykład po pocałunku, ale jest minimalne.
Zastrzyki z artecolu w usta
Artecol to mieszanka kolagenu i mikroskopijnych cząsteczek pleksiglasu. Wstrzykuje się go igłą pod skórę w znieczuleniu miejscowym. Efekt utrzymuje się około roku. Preparat należy uzupełniać co jakiś czas ‒ nie sposób określić częstotliwości, ponieważ to sprawa indywidualna.
Zaletą zabiegu jest jego natychmiastowy efekt, wadą ‒ alergenność artecolu i niewchłanialność pleksiglasu. Ta ostatnia może skutkować widocznymi drobnymi grudkami zbierającymi się pod skórą, których nie można usunąć.
Zastrzyki z aquamidu w usta
Aquamid to preparat składający się z wody (97,5%) i hydrożelu (2,5%). Hydrożel sprawia, że woda jest zamieniana w galaretkę, która się nie wchłania i nie przemieszcza. Aquamid jest przygotowany w jednorazowych strzykawkach i wstrzykiwany podskórnie za pomocą cienkiej igły w znieczuleniu miejscowym.
Aquamid umożliwia trwałe powiększenie ust i nie wywołuje alergii. Niestety, przez kilka godzin po zabiegu usta są zaczerwienione i spuchnięte, a przed dwa tygodnie nie należy korzystać z solarium, bo może spowodować wchłonięcie się preparatu. Później można to robić bez ograniczeń.
Zabiegi chirurgiczne ust
Zabiegi chirurgiczne ust mają na celu ich trwałe powiększenie lub skorygowanie ich zarysu. Najczęściej rozcina się linię dzielącą czerwień warg od białej skóry, po czym usuwa paseczek białej skóry, a czerwoną skórę lekko naciąga i zszywa. Na granicy warg pozostaje cieniutka blizna, którą warto zamaskować konturówką lub makijażem permanentnym.
Równolegle wykonuje się zabiegi, które polegają na uniesieniu środka górnej wargi poprzez nacięcie i usunięcie paska skóry u podstawy nosa. Równie dobrze można zmniejszyć usta przez wycięcie paska śluzówki warg od strony jamy ustnej. Wszystkie te zabiegi przeprowadza się znieczuleniu ogólnym, dożylnym lub miejscowym.
Zaletą zabiegu jest jego trwałość, a wynikającą z tej zalety wadą ‒ jego nieodwracalność. Ponadto pozostają po nim (niewielkie) blizny.
Dodaj komentarz