Peeling do ciała to gładkość i miękkość w kilka minut. Nic dziwnego, że tak go uwielbiamy.: dogłębnie oczyszcza skórę, po jego zastosowaniu czujemy się doskonale i zadbani. czy wiesz, że peeling to cos więcej niż tylko miła w dotyku skóra? W jaki sposób wpływa na jej kondycję?
Czemu trzeba złuszczać skórę?
Stratum disjunctum – brzmi jak zaklęcie rodem z Harrego Pottera? To jednak bardzo “mugolskie”, fachowe określenie zrogowaciałego naskórka, czyli powierzchniowej warstwy naszej skóry. Ta strefa warstwy rogowej ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i to do niej migrują martwe komórki z niższych warstw naskórka. Ponieważ są one nam zbędne, więc ulegają złuszczeniu, właśnie w warstwie stratum disjunctum.
W takim kontekście, warstwa zrogowaciałego naskórka jest niczym innym jak… wysypiskiem “rzeczy” niepotrzebnych, których nasza skóra elegancko się pozbyła. Reszta należy do nas – te zewnętrzne złego mogą trochę zakłócać pracę skóry, powodować niedoskonałości, wypryski, zanieczyszczać i blokować przepływ cennych składników z balsamów czy olejków. Dlatego trzeba ją zetrzeć. Zrogowaciały naskórek nie “pójdzie sobie” sam – choć skóra bardzo się stara i nieustannie się on łuszczy to robi to wolno i niedokładnie. Tu do akcji wkracza peeling.
Dlaczego peeling jest ważny?
Nazwa “Peeling”, pochodzi od angielskiego peel (obierać). To tłumaczenie obrazuje poniekąd jaką funkcje spełnia peeling w kosmetyce. “Obiera” nas ze zbędnych produktów przemiany materii, które “wyrzuciła” nasza skóra. Dzięki niemu proces złuszczania zachodzi szybciej i jest bardziej efektywny.
Peeling pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Poprzez usuwanie martwych komórek, peeling zmusza naskórek do produkcji nowych. Oprócz tego peeling pobudza krążenie, rozjaśnia przebarwienia, spłyca blizny, wygładza drobne, nie utrwalone zmarszczki.
Czy to koniec jego zalet? Skąd! Peeling nasila wchłanianie substancji odżywczych, zawartych w balsamach i innych kosmetykach pielęgnacyjnych. Ponadto oczywiście pozostawia ten efekt, za który go kochamy, czyli gładką, piękną skórę bez skazy.
Rodzaje peelingów
Nasza skóra ma różne typy, dlatego istnieją różne formy peelingów. Niektóre nadają się do każdego rodzaju skóry, inne przeznaczone są wyłącznie dla tej wrażliwej, skłonnej do podrażnień.
Najprostszy podział opiera się właśnie na metodzie ich działania, dlatego istnieją peelingi mechaniczne i enzymatyczne.
- Peelingi mechaniczne, zwane również scrubami do ciała lub twarzy to ścierające drobinki, które poprzez tarcie złuszczają martwy naskórek.
- Peelingi enzymatycznych są nieinwazyjne, nie wymagają tarcia a ich działanie opiera się na mocy złuszczającej zawartych substancji chemicznych lub organicznych – mineralnych lub roślinnych.
Jaki rodzaj peelingu wybrać?
Dobór peelingu zależy oczywiście od rodzaju skóry, jej wrażliwości i potrzeb. Jeśli masz skórę z rozstępami czy cellulitem, wybierz peeling, który dodatkowo ma właściwości ujędrniające i zwalczające pomarańczową skórkę.
Pamiętaj też, że podrażnienia i zaczerwienienia, poszerzone i popękane naczynka, żylaki,trądzik pospolity i różowaty są przeciwwskazaniem dla mechanicznych peelingów i wymagają użycia łagodniejszych, które nie wymagają pocierania. Wiele peelingów możesz wykonać w domu: wystarczy, że połączysz substancje o działaniu ścierającym (sól, cukier, otręby,kawa) ze składnikami typu olejki, miód, baza kosmetyczna, masła roślinne (np. shea czy kawowe).
Przy skórze wrażliwej często wykorzystuje się w peelingach różne rodzaje glinek kosmetycznych. Oczyszczają i spełniają funkcje ściągające, tonizujące i detoksykacyjne. Glinka czerwona i różowa wzmacniają naczynia krwionośne.
Jak często stosować peeling?
Częstotliwość stosowania peelingów należy ustalić indywidualnie, najlepiej obserwując reakcję skóry. Na ogół powinien być robiony nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Jednak zależy to od indywidualnych preferencji i potrzeb skóry.
Dodaj komentarz