Jesienią i zimą zabiegi aromaterapeutyczne zyskują na popularności. Pomagają się rozgrzać oraz stworzyć przyjemną i ciepłą atmosferę. Do najpopularniejszych zabiegów aromaterapeutycznych zaliczane są: kąpiele, masaże, inhalacje, kompresy. Zazwyczaj stosuje się do nich olejki eteryczne.
1. Kąpiele aromaterapeutyczne
W kąpielach olejek działa na dwa sposoby: dodany do wody przenika przez skórę, a ulatniając się, wraz z powietrzem dostaje się do płuc. Jak przygotować taki zabieg? Wannę napełnij ciepłą wodą i dodaj olejek eteryczny lub mieszankę innych olejków. Pamiętaj, żeby woda nie była zbyt gorąca, bo olejki mogą zbyt szybko się ulatniać. Miej też na uwadze to, żeby do kąpieli z olejami nie dodawać płynów tworzących pianę.
Taka kąpiel powinna trwać od 15 do 30 minut. W jej czasie zrób masaż, który pobudzi krążenie krwi i polepszy wchłanianie olejku w głąb skóry. Po zakończeniu zabiegu ciało osusz ręcznikiem, nie spłukuj skóry wodą i nie trzyj mocno ręcznikiem. Kąpiel aromaterapeutyczna może mieć charakter ogólny lub miejscowy (np. robimy kąpiel dłoni lub stóp).
2. Masaże aromaterapeutyczne
Jest rodzajem masażu klasycznego, podczas którego stosuje się olejki. W zależności od zastosowanego kosmetyku masaż może mieć działanie antycellulitowe, ujędrniające, odmładzające. Może pobudzać tkanki lub relaksować organizm. Masaż wykonuje się mieszanką 10 ml oleju roślinnego i kilkoma kroplami olejku roślinnego. Taki zabieg może mieć charakter ogólny lub miejscowy.
3. Inhalacje aromaterapeutyczne
Zadaniem tego zabiegu jest zrelaksowanie organizmu oraz działanie pielęgnacyjne i zdrowotne. Podczas inhalacji olejki są wdychane, a następnie trafiają do płuc. Inhalacja aromaterapeutyczna może odbywać się przy pomocy: kominka aromaterapeutycznego, sauny aromaterapeutycznej, masażu lub kąpieli, kapsuły w salonie SPA.
4. Kompresy aromaterapeutyczne
Służy do miejscowego działania w celu leczenia na przykład zmian skórnych. Aby przygotować kompres aromaterapeutyczny, należy gazę lub watę namoczyć w olejku eterycznym rozcieńczonym w wodzie. Kompres przykłada się na chore miejsce, okrywa się folią lub kocem po to, żeby zatrzymać jak największą ilość ciepła.
Dodaj komentarz